PL | ENG

Relacja z Gali Aktywnych i Solidarnych

W środę 2 grudnia w sali konferencyjnej budynku delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, odbyła się Gala Aktywnych i Solidarnych.

Celem gali było uhonorowanie najbardziej aktywnych osób z niepełnosprawnością najbardziej przyjaznych, wobec tych osób podmiotów administracji publicznej nagrodzono też aktywnych wolontariuszy. W tym roku postanowiono także przyznać nagrodę w kategorii media społecznie odpowiedzialne.

Na początku zgromadzonym zaprezentowano film powstały z okazji obchodów międzynarodowego miesiąca AAC.

Kolejnym punktem było wystąpienie Kamila Kabasińskiego o projekcie „Aktywni w Sieci, Program kształcenia selfadwokatów”. Po przedstawieniu działań projektowych, prezentację na temat praktycznych działań selfadwokatów w zakresie wdrażania w środowisku lokalnym zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, przedstawił Michał Król, selfadwokat z Zamościa.

Później z występami na scenie zagościli uczniowie Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu.

Przyznano nagrody w kategoriach: aktywne osoby z niepełnosprawnością , najbardziej solidarne i odpowiedzialne podmioty (instytucje/przedsiębiorstwa), najbardziej solidarni i odpowiedzialni wolontariusze, Przyjazna administracja publiczna, Media społecznie odpowiedzialne.

Na koniec spotkania wystąpił chór złożony z Pracowników Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem”

Listę nagrodzonych publikujemy poniżej:

Aktywne osoby z niepełnosprawnościami: Grzegorz Zygmuntowicz – Pasjonat motocyklizmu, konstruktor i wykonawca ułatwień i dostosowań motocykla do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dariusz Bzdek – Absolwent Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku ekonomia.Obecnie pracownik biura rachunkowego (Huscon).

Maria Świder – Utalentowana plastyczka, uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSOUU w Tomaszowie Lubelskim.Laureatka wielu konkursów plastycznych zarówno na poziomie lokalnym jak i wojewódzkim

Bartłomiej Nowosadowski – Uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy w Białobrzegach. Brązowy medalista Mistrzostw Polski w Boccia. Podczas Międzynarodowych Mistrzostw w Wielkiej Brytanii w grze zespołowej zajął czwarte miejsce. Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego.

Robert Skwaryło – Absolwent Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu. Srebrny medalista Mistrzostw Polski w Boccia. Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego.

Beata Oliwiak – Zdobywczyni złotego medalu w tenisie stołowym w grze pojedynczej, a także złotego medalu w deblu podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Los Angeles.

Najbardziej solidarni i odpowiedzialni wolontariusze:

Ireneusz Klimek – społecznik, trener Boccia

Michał Pilch– społecznik, tłumacz języka angielskiego.

Drużyna pierścienia, tłoka i cylindra – pasjonaci motocyklizmu

Dorothy Fraser – fizjoterapeuta i specjalista AAC pochodząca ze Szkocji.Nieodpłatnie szkoli personel pracujący z osobami z niepełnosprawnościami

Przyjazna Administracja Publiczna:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim – za daleko wykraczające poza obowiązki służbowe wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz instytucji i organizacji działających na ich rzecz.

Zbigniew Pyczko, Wójt Gminy Biszcza – wspiera działania na rzecz osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez przekazanie, w nieodpłatne użytkowanie obiektu, w którym mieści się Warsztat Terapii Zajęciowej, wspiera finansowo działalność osób z niepełnosprawnościami w sferze kultury i sportu.

Media społecznie odpowiedzialne:

Marek Madej, właściciel Telewizji Kablowej Zamość – Telewizja mocno angażuje się w działania na rzecz podnoszenia wiedzy społeczności lokalnej w zakresie problematyki niepełnosprawności. Telewizja nieodpłatnie emituje wiele materiałów poświęconych osobom niepełnosprawnym, wspiera również organizacje działające na ich rzecz, zachęcając podatników do przekazywania na rzecz organizacji pozarządowych 1% podatku.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone MPD 2015